Zabawy klockami w każdym wieku

Klocki to prawdopodobnie jedna z najbardziej znanych zabawek, zaraz po pluszowych misiach. Zarówno w przypadku pluszaków jak i w przypadku klocków, bez znaczenia jest czy bawi się nimi chłopiec czy dziewczynka, równie wspaniale cieszyć się nimi będą chłopcy jak i dziewczynki. Ci pierwsi korzystając z prostokątnych brył stawiać będą autka i aeroplany czy poligon dla plastikowych żołnierzyków. Tymczasem dziewczęta mogą postawić mieszkania dla lalek, chociaż rzecz jasna nie jest to zasadą. Zdarzają się bowiem dziewczęcia, bawiące się samochodzikami, zatem wznoszą garaże i podobne konstrukcje.

wieża z klocków Lego Duplo
Author: Lars Plougmann
Source: http://www.flickr.com
Bezsprzecznym pozytywem zestawów Lego Duplo lub też innych tego rodzaju zabawek jest to, iż dzieci ogranicza jedynie ich wena twórcza. Tego typu zabawki uczą dziecko pomysłowości i rozbudowują fantazję. Mało tego, może to być wspaniała rozrywka dla całej familii. Nie istnieją przeszkody, aby wraz z pociechami bawili się dorośli. Nieskomplikowanie budowle możemy tworzyć już nawet z najmniejszymi dziećmi.

klocki typu Lego
Author: dierk schaefer
Source: http://www.flickr.com
Dziś propozycja zestawów klocków jest bardzo obszerna, zależnie od wieku i zainteresowań nabywców. Zestawy Lego Duplo przeznaczone są dla najmniejszych, dlatego też klocki są stosunkowo duże, ażeby dziecko w wieku do trzech lat mogło bawić się zupełnie pewnie, tak że nawet to najmniejsze z dzieci w czasie zabawy nie zmieści do buźki żadnego z elementów. Zestaw klocków Lego Duplostworzono z trwałego materiału. To, że pojedyncze elementy są duże, nie tylko ze względu na bezpieczeństwo dzieci. Poza wszystkim tak duże kloce dużo łatwiej jest z sobą łączyć, wygodniej jest więc się nimi bawić małemu człowieczkowi. Dopasowane są również do szczebla rozwoju malucha.

Tak więc najmłodsze spośród dzieciaków mogą bawić się klockami przypominającymi zwierzątka. Nawet logotyp zestawu Lego Duplo przedstawia zarys szaraczka. Dobrze ono naświetla filozofię tego zestawu. Wszystko jest tu proste i jasne, tak ażeby maluch nie miał kłopotu podczas składania klocków, i nie zrażał się nadmiernie trudnymi zadaniami.

Nieskomplikowane kształty i wyraźne barwy mają także wartość edukacyjny. Schematyczne kształty zwierzątek i postaci mają za zadanie maluszkowi pomóc w zapamiętywaniu i powiązaniu nazw z obiektami w realności. Kiedy już dziecko wyrośnie z zestawów Lego Duplo, czekają go następne zadania, gdyż zabawy klockami to wyborowa zabawa dla dzieciaczków w każdym wieku.