Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/twincoveconfections.com/includes/menu.inc).

Spędzanie czasu z najmłodszymi

Dzieciństwo jest czasem, kojarzącym się zazwyczaj z wesołą zabawą i brakiem kłopotów. Przywodzi na myśl również opiekę i troskę rodziców, jaka powinna być w tym czasie zapewniona. Obecnie jednak jest wiele sytuacji, w których opiekunowie nie zajmują się własnymi dziećmi. Nierzadko bierze się to z ich obowiązków związanych z pracą; gdy oboje rodzice pracują, dziecko umieszczają w żłobku, przedszkolu lub pod opieką specjalnie zatrudnionej osoby. W rzeczywistości czas spędzany z własnymi pociechami jest niezwykle ważny i ma wielki wpływ na umysł dziecka i jego przyszłość. Z tego powodu nawet najbardziej zajęci rodzice powinni mieć czas dla swoich dzieci, niekiedy także kosztem swojej pracy. Wielu ludzi bowiem w późniejszym czasie żałuje, że nie miało bliższego i częstszego kontaktu z dziećmi. Rodzajów takiego spędzania czasu jest duża liczba.

dziecko z ojcem
Author: Ethan Hein
Source: http://www.flickr.com
Czytanie
W ostatnich latach bardzo często podkreśla się, jak istotne dla rozwoju najmłodszych jest czytanie im książek przez rodziców. Zarówno jak ćwiczenia ruchowe. Z pomocą przychodzą wyposażenie placów zabaw, np.: www.linoweplacezabaw.pl/pl/oferta/urzadzenia-dodatkowe.html. Niektórzy twierdzą nawet, że należy czytać już dziecku na etapie płodu, gdyż głos mamy czy taty działa na nie kojąco. Czytanie przez dorosłych to nie tylko czynność pomagająca dzieciom zapaść w sen, poznać nowe słowa czy rozpocząć naukę czytania czy poznawanie abecadła. Taka forma spędzania czasu także w znaczny sposób zacieśnia więzi między najmłodszymi a rodzicami a na te pierwsze działa uspokajająco, szczególnie gdy czytanie jest codziennym rytuałem. Warto również okazać własne zaangażowanie w czasie czytania, interpretując określoną bajkę czy książkę we własnym stylu. W ten sposób dziecko bardziej ją zapamięta.

Ruch na świeżym powietrzu
Ruch jest potrzebny ludziom w każdym wieku. W przypadku dzieci ma to wpływ na ich organizm, który nieprzerwanie rozwija się. Dla rodziców wspólna zabawa z dziećmi to dobra forma relaksu od pracy i codziennych zajęć. Można przykładowo udać się na plac zabaw, ciekawy artykuł, na którym dziecko bawi się samodzielnie lub z innymi dziećmi. Opiekunowie natomiast mogą w tym czasie się zrelaksować. W zależności od przyrządów znajdujących się na placu zabaw zabawy dzieci są zróżnicowane. Czasami trzeba jedynie posiadać własną piłkę do gry z innymi dziećmi. Różnorodne ćwiczenia wykonywane na drabinkach i innych elementach pozwalają dzieciom wyrobić kondycję fizyczną.