Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/twincoveconfections.com/includes/menu.inc).

Czy czytanie książek już od najmłodszych lat jest potrzebne dla rozwoju latorośli?

Powodzenie jednostek i społeczeństw zależy od ich wiedzy. Wskazówką do wiedzy ciągle jest czytanie. Dużo osób, choć umie czytać, nie czyta. Dlaczego? Ponieważ nawyk i pragnienie lektury muszą wykształcić się w dzieciństwie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu z pociechą i doskonałą metodą wychowawczą.
dziecko z maskotką
Author: Jillian
Source: http://www.flickr.com
Współczesny świat jest dla dziecka często trudny i nieprzyjazny. Pośpiech i stres, mało czasu dla dziecka, ignorowanie jego potrzeb psychicznych, nadwyżka mediów elektronicznych powodują, że coraz więcej dzieci ma trudności emocjonalne i coraz gorzej zna język. Dziecko, które nie rozumie języka i ma mały zasób słów nie jest w stanie samodzielnie czytać, gdyż jest to dla niego za kłopotliwe i zbyt nudne, głównie w dobie atrakcyjnej i nie wymagającej wysiłku telewizji. Język jest przy tym narzędziem myślenia, też matematycznego. W ten sposób koło się zamyka - słabo czytające dzieci coraz mniej czytają i coraz gorzej się uczą. Co piąty nasz nastolatek - jest funkcjonalnym analfabetą.

Naukowcy i praktycy razem twierdzą, że czytanie szkrabowi na głos uczy je języka i myślenia, kształtuje pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań, wzmacnia samo uznanie. Czytanie niemowlęciu stymuluje jego umysł i buduje skojarzenie czytania z przyjemnością, czytanie na głos kilkulatkowi umożliwia mu zrozumieć siebie i świat, wspólne czytanie z nastolatkiem pozwala zachować lub odbudować więź i pomaga mu w pokonaniu ogromu zagadnień wieku dorastania. Także dzieci niepełnosprawne dzięki głośnemu czytaniu znacznie lepiej się rozwijają. Czytanie uczy dzieci odróżniania dobra od zła i zachęca do namysłu nad rezultatami własnych słów i uczynków. Jest to niezmiernie ważne w aktualnym świecie, zawojowanym przez agresywne wzorce masowej kultury i pogoń za bogactwem. Czy ważne jest, co czytamy dzieciom? Tak, bo przy pomocy książek „wyposażamy” ich umysły i serca – wpływamy na ich słownictwo i wiedzę, rozumienie świata, rozwój zainteresowań, postawy i system wartości. Dlatego też postarajmy się, aby w pokoju naszego dziecka (przykładowe propozycje: pokój dziecięcy) nie zabrakło półki na książki.



Przede wszystkim zwróćmy uwagę, czy książka dla dziecka dostosowana jest do wieku, poziomu dojrzałości emocjonalnej i wrażliwości pociechy. Nie wzbudzajmy w dzieciach strachu i napięć. Jednocześnie pamiętajmy, że kiedy czytamy dziecku i odpowiadamy na jego pytania, może pojąć ono słowa „dojrzalsze”, przeznaczone dla dzieci starszych nawet o dwa, trzy lata. I jeszcze jedno, poznajmy się z książką przed podarowaniem jej maluchowi. Starajmy się kierować zasadą szkolenia również podczas szukania zabawek dla naszej pociechy - przykładowo - www.ceneo.pl/Zabawa_niemowlat.