Spływy kajakowe - bardzo dobry pomysł na wolny czas

Gdy na myśl o spędzeniu wolnego czasu na leżeniu na plaży zasypiasz z nudów pomyśl nad wykorzystaniem urlopu na sportowy wypoczynek. Warto pomyśleć o wędrowaniu po górskich szlakach, na przykład przez kilka tygodni, między schroniskami, wchodząc na kolejne szczyty. Można zwiedzić z południa na północ kraju rowerem, albo na stopa. Możesz też pomyśleć o innego rodzaju wyzwaniu dla aktywnych, jakim mogą być spływy kajakowe.


Spływ kajakowy rzeką Kamienną
Author: Jura Park Bałtów
Source: http://www.juraparkbaltow.pl

Spływy kajakowe odbywają się w naszym kraju zwykle na Mazurach. To w tych okolicach właśnie jest mnóstwo malowniczych rzek. Najczęściej pływanie tamtędy wiąże się z dodatkowymi atrakcjami, jak na przykład transportowanie kajaków przez wielkie pnie drzew, które upadły do koryta rzeki, przepływanie przez wąziutkie dopływy czy obozowanie w środku lasu. Kajaki wymagają dobrej kondycji fizycznej. Jeśli nurt jest szybki i rzeka wzburzona, kierowanie kajakiem jest trudne, a nie można zwyczajnie odłożyć wiosła i liczyć na to, że samo się ułoży. Nie wybierajmy się na spływ, jeżeli nie chcemy włożyć w to dużej ilości wysiłku fizycznego.

Warto na spływ wybrać się dużą grupą dobrych przyjaciół. Dobrze jest rozejrzeć się za osobami, czy klubami organizującymi spływy, wówczas najzwyczajniej w świecie przyjeżdżamy na miejsce, zabieramy sprzęt, kamizelki ratunkowe i plan i nie musimy się martwić takimi sprawami jak na przykład wypożyczanie kajaków. Naturalnie powinniśmy zadbać o to żeby wziąć ze sobą namioty, śpiwory i jedzenie - wszystko dobrze chronione przed wilgocią. Powinniśmy wziąć pod uwagę, że zaliczymy wywrotkę i będziemy musieli ratować ekwipunek. Gdy zabezpieczymy go uważnie będziemy mieli gwarancję, że nasz wakacyjny dom nie będzie wyglądał jak mokra ścierka.

Spływy kajakowe to idealny sposób na spędzenie urlopu. Oczywiście to aktywność która wymaga siły, wytrzymałości i bardzo dużo zdrowego rozsądku i trzeźwego myślenia. Rzeki są zdradliwe i niebezpieczne, czasem wystarczy jeden fałszywy ruch i wypadek gotowy. Zastanówmy się więc na spokojnie, czy jesteśmy chętni by mocno się zmęczyć, ubrudzić, zamoczyć, dać pogryźć komarom i dodatkowo mieć z tego radość. Piękne widoki, ciche zakątki i poczucie przeżywania czegoś niezwykłego rekompensują niewygody. Kajaki to doskonały sposób na lato! Zatem udaj się nad wodę i wybierz wypożyczanie kajaków.