Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/twincoveconfections.com/includes/menu.inc).

Jakie są korzyści z nauki haftowania?

Kilkanaście lat temu w placówkach edukacyjnych uczono dziewczęta szycia. Był to przedmiot obowiązkowy w programie, dzięki czemu panie potrafiły później wykonywać zróżnicowane czynności mające związek z szyciem. Zresztą przez długi czas robótki ręczne były najczęściej występującym sposobem wykorzystywania wolnych chwil przez panie. Było to na pewno niezwykle pożyteczne.

brązowe wełniane rękawiczki
Author: Roland Tanglao
Source: http://www.flickr.com
Aktualnie bowiem robótki tego typu są zapomniane w dobie maszyn do szycia niewymagających nawet ingerencji żywej osoby. Można zaobserwować, że coraz więcej osób obecnie nie umie naprawić oderwanego guzika. Proste, w dawniejszych czasach tak popularne czynności są w stanie na dzień dzisiejszy wykonać nieliczni. Z drugiej strony jednak obserwuje się swoiste odrodzenie robótek ręcznych, przykładowo używania szydełka. Już nie tylko starsze panie oferujące na ulicy czapki ręcznie robione (czapki ręcznie robione na artillo.pl) i maskotki z włóczki widuje się z szydełkiem w ręku. To, co jeszcze niedługi czas temu uważano za niemodne i przynależne właśnie starszym paniom, stopniowo znów staje się popularne.

Haftowanie
Haft jest sposobem na ozdabianie tkanin z użyciem specjalnych grubszych nici. Osoba wprawiona w haftowaniu jest w stanie uzyskać w sumie każdy możliwy wzór, od nieskomplikowanych motywów geometrycznych, aż po skomplikowane rośliny i zwierzęta. Haft kojarzony jest zazwyczaj z różnego rodzaju serwetkami, tą metodą można jednak otrzymać znacznie więcej. Przykładem są zegary. Stworzenie dekoracyjnego motywu zegara bywa czasochłonne i do wykonania tylko przez doświadczoną osobę, jednak po dołączeniu wskazówek i całego mechanizmu efekt często okazuje się wart poświęconego czasu. Takie elementy mogą być oryginalną ozdobą wnętrza.

Robótki na drutach
Jedną z najbardziej popularnych robótek ręcznych są te z wykorzystaniem drutów. Standardowa robótka taka polega na tworzeniu prostego fragmentu materiału, przykładowo zimowego szalika, z zastosowaniem dwóch drutów. Bardziej zawiłe formy wymagają użycia większej liczby drutów. Między innymi do wykonania elementów takich jak rękawiczki (zobacz ofertę rękawiczek na artillo.pl) czy skarpetki wełniane potrzeba aż pięciu mniejszych drutów. Robótka na drutach ogólnie nie jest trudnym zadaniem. Najważniejsze jest opanowanie podstawowych ruchów, a później wyćwiczenie ich.