Error message

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls in menu_set_active_trail() (line 2405 of /var/www/vhosts/twincoveconfections.com/includes/menu.inc).

Opis kamieni szlachetnych i półszlachetnych

Piękno kamieni szlachetnych doceniane jest od bardzo dawnych lat. Od zawsze ludzi przyciągał ich blask, jaskrawe barwy, a przede wszystkim ich kosztowność. Przez długi czas służyły w formie środka płatniczego, podobnie jak złoto. Są symbolem bogactwa i elegancji. Występują w różnych gatunkach w wielu miejscach na świecie. Ich wartość jest różna Zależnie od gatunku, a przede wszystkim od wyglądu kamienia, a więc od tego czy są w nim inne minerały.

Wiele kamieni szlachetnych jest także ogromnie cenionych ze względu na wyjątkową skalę twardości. Przykładowo diament, który jest najtwardszym minerałem na świecie, służy na przykład do produkcji wierteł do wytrzymałych tworzyw. Przede wszystkim jednak słynne są produkty jubilerskie z kamieni szlachetnych i półszlachetnych, najczęściej w postaci obrobionej. Z drugiej strony jednak coraz więcej ludzi lubi kamienie w naturalnej postaci, zwłaszcza, że niektóre z nich, jak między innymi oliwin czy cytryn, już w tej postaci świetnie nadają się na rozmaite wyroby.

Obróbka minerałów
Author: paparutzi
Kamienie szlachetne i półszlachetne podlegają różnym sposobom obrabiania. Jest to uzależnione głównie od typu minerału. Przykładowo częstym rodzajem obróbki agatu jest przecinanie pojedynczych odłamków skalnych i szlifowanie agatu wewnątrz. Natomiast niektóre kamienie, jak na przykład niektóre rodzaje kwarcu, mogą występować w formie geod, czyli grupy drobnych kryształów wewnątrz okrągłej skały. Geody takie najczęściej się rozbija, a ich środek prezentuje się bardzo efektownie. W tej postaci występują między innymi kryształy górskie, ale także cyrkon czy ametyst. Są także kamienie, których obróbka jest bardzo utrudniona. Należy do nich malachit, który przy obrabianiu bardzo się kruszy i duża część minerału marnuje się w formie pyłu - dodatkowe info.

Właściwości
Szlachetnym i półszlachetnym kamieniom przypisuje się też lecznicze działanie. Działanie takie nie jest poparte badaniami, ma swoje źródła w tradycji ludowej i legendach. Jeden z najbardziej kosztownych kamieni szlachetnych, szafir, nazywany jest na przykład kamieniem mądrości, dzięki któremu posiada się jasność myśli i wysławiania się. Natomiast kryształ górski ma przynosić ulgę w przypadku napadów migreny, a malachit – uspokajać nerwy.